High School Basketball – State Matchups

Highland Park's Shaffee Carr just before making a half-court shot.

High School Basketball  – State Matchups

Wednesday, March 12

6A Girls

(1) Manhattan vs (8) SM West @ 3:00PM

(4) Maize vs (5) BV North @ 4:45PM

(2) Wichita South vs (7) Washburn Rural @ 6:30PM

(3) Olathe South vs (6) SM Northwest @ 8:15PM

5A Boys

(1) Lansing vs (8) St. Thomas Aquinas @ 3:00PM

(4) Eisenhower vs (5) Wichita Heights @ 4:45PM

(2) Hays vs (7) Salina Central @ 6:30PM

(3) Highland Park vs (6) KC Washington @ 8:15PM

4A DI Girls

(1) Wamego vs (8) Mulvane @ 6:30PM

(4) KC Piper vs (5) Coffeyville @ 8:15PM

(2) Bishop Miege vs (7) McPherson @ 3:00PM

(3) Paola vs (6) Andover Central @ 4:45PM

4A DII Girls

(1) Burlington vs (8) Clay Center @ 3:00PM

(4) Santa Fe Trail vs (5) Pratt @ 4:45PM

(2) Frontenac vs (7) Wichita Trinity @ 6:30PM

(3) Hugoton vs (6) Holton @ 8:15PM

3A Boys

(1) Hesston vs (8) Wichita Collegiate @ 6:30PM

(4) Riverton vs (5) Rock Creek @ 8:15

(2) Beloit vs (7) Wellsville @ 3:00PM

(3) Nemaha Valley vs (6) Holcomb @ 4:45PM

2A Girls

(1) Central Plains vs (8) Pittsburg Colgan @ 3:00PM

(4) Olpe vs (5) Meade @ 4:45PM

(2) Jefferson Co. North vs (7) Hillsboro @ 6:30PM

(3) Washington County vs (6) Ellis @ 8:15PM

1A DI Boys

(1) Marais Des Cygnes vs (8) Clifton Clyde @ 3:00PM

(4) Caldwell vs (5) Spearville @ 4:45PM

(2) Hoxie vs (7) Hartford @ 6:30PM

(3) Valley Heights vs (6) Macksville @ 8:15PM

 

Thursday, March 13

6A Boys

(1) BV Northwest vs (8) Wichita North @ 3:00PM

(4) Maize vs (5) Olathe East @ 4:45PM

(2) Wichita East vs (7) Wichita Southeast @ 6:30PM

(3) SM Northwest vs (6) BV North @ 8:15PM

5A Girls

(1) Leavenworth vs (8) Eisenhower @ 3:00PM

(4) St. Thomas Aquinas vs (5) Kapaun Mt. Carmel @ 4:45PM

(2) Salina Central vs (7) St. James Academy @ 6:30PM

(3) Great Bend vs (6) Topeka Seaman @ 8:15PM

4A DI Boys

(1) McPherson vs (8) KC Sumner @ 6:30PM

(4) Paola vs (5) Winfield @ 8:15PM

(2) Independence vs (7) Topeka Hayden @ 3:00PM

(3) Basehor-Linwood vs (6) El Dorado @ 4:45PM

4A DII Boys

(1) Andale vs (8) Paola @ 3:00PM

(4) Eudora vs (5) Holton @ 4:45PM

(2) Scott City vs (7) Pratt @ 6:30PM

(3) Concordia vs (6) Girard @ 8:15PM

3A Girls

(1) Riley County vs (8) Lyons @ 3:00PM

(4) Caney Valley vs (5) Nemaha Valley @ 4:45PM

(2) Hesston vs (7) Douglass @ 6:30PM

(3) Cimarron vs (6) Council Grove @ 8:15PM

2A Boys

(1) St. John Hudson vs (8) Washington County @ 3:00PM

(4) Olpe vs (5) Hillsboro @ 4:45PM

(2) Valley Falls vs (4) Pittsburg Colgan @ 6:30PM

(3) Plainville vs (6) Meade @ 8:15PM

1A DI Girls

(1) Hoxie vs (8) Spearville @ 6:30PM

(4) Centre vs (5) Osborne @ 8:15PM

(2) Valley Heights vs (7) Victoria @ 3:00PM

(3) St. Paul vs (6) Caldwell @ 4:45PM

blog comments powered by Disqus